úterý 5. listopadu 2024

Co je nového v Inventoru 2025.2?

Byl uvolněn druhý update pro CAD/CAM aplikaci Autodesk Professional 2025 - verze 2025.2. Tato aktualizace je jako obvykle dostupná buď ve vašem účtu Autodesk Apps, nebo automaticky pomocí nástroje Autodesk Access.

Vedle oprav desítek drobnějších problémů a výkonnostních vylepšení přináší Inventor 2025.2 i některá funkční vylepšení a nové funkce. Zde je jejich přehled.

Sestavy

V prezentacích (IPN) nyní můžete vybrat požadovaný stav modelu. Klikněte pravým tlačítkem na scénu, v místní nabídce vyberte možnost Reprezentace a poté vyberte stav modelu.

V této verzi Inventoru byla také přidána možnost vyhledávat iVlastnosti závislého dokumentu v souboru typu IPN.

Vylepšení stavů modelu

Nezaznamenání počáteční úpravy kóty v tabulce stavů modelu

Při úpravě kóty během vytváření se dříve počáteční neupravená hodnota zaznamenala do tabulky Stavy modelu pro všechny ostatní stavy modelu. Inventor teď nepovažuje počáteční změnu hodnoty za úpravu a nezahrne ji do tabulky stavů modelu.

Otevírání nedávno použitého souboru s chybějícím nebo přejmenovaným připojeným stavem modelu

Dříve mohlo otevření souboru s konkrétním stavem modelu ze seznamu nedávno použitých způsobit, že Inventor vygeneroval chybu databáze, která bránila otevření souboru. K tomu docházelo, pokud byl stav modelu odstraněn, přejmenován nebo převeden na iKomponentu. Nyní se soubory s touto chybou otevřou na základě nastavení otevírání stavů modelu, přičemž se ve výchozím nastavení otevírá v posledním aktivním stavu modelu.

Aktualizované ikony prohlížeče sestavy

Následující ikony prohlížeče byly aktualizovány, aby byly snadněji rozpoznatelné a konzistentní.

  • Reprezentace
  • Vztah
  • Povrchová úprava
  • Počátek
Nový přepínač nulového množství v rozpisce

Dialog Rozpiska byl přepracován. Přímo na panel nástrojů byly přidány dvě možnosti zobrazení/skrytí položek s nulovým množstvím. Použijte nový přepínač Skrýt/zobrazit řádky s nulovým množstvím na panelu nástrojů. Když je aktivní, můžete také sekvenčně přečíslovat pořadí pomocí nového přepínače Automatické sekvenční přečíslování.

Slouží k přepnutí možnosti zobrazení/skrytí položek s nulovým množstvím. Poznámka: Toto je ovlivněno vypnutím komponent ve stavech modelu.

Povolí nebo zakáže automatické sekvenční přečíslování položek. Poznámka: Tato možnost je povolena pouze v případě, že je zapnutý přepínač Skrýt/zobrazit řádky s nulovým množstvím. Když je tato možnost zapnuta, může mít každý stav modelu své vlastní jedinečné číslování rozpisky.

Vylepšení prostředí trubek a potrubí

Nyní se do exportovaného stylu trubek a potrubí ukládají všechny výchozí hodnoty poloměru ohybu. Poloměr ohybu ve stylu trubek a potrubí lze exportovat do souboru XML a lze jej také importovat.


Součásti

Vylepšení plechu

Dříve bylo nutné k zaoblení a zkosení rohů vybírat rohové hrany jednu po druhé pomocí příkazů Zaoblení rohu a Zkosení rohu. Nyní můžete vybrat hrany pro zaoblení a zkosení pomocí metody výběru oknem.

Náhled příkazu Kombinovat

Do pravého horního rohu panelu Kombinovat byla přidána standardní možnost Realistický náhled. Výsledky návrhu se zobrazí na kreslicí ploše předtím, než kliknete na tlačítko OK. Ve výchozím nastavení je tento nový náhled zapnutý.

Pořadí řazení objektů

Pomocí nového rozevíracího seznamu Seřadit můžete určit pořadí uzlů stromu včetně parametrů. Možnost byla přidána do následujících dialogů:

  • Exportovat objekty
  • Odvodit součást, Odvodit sestavu
  • Připojit parametry z dialogu Parametry

Seznam objektů můžete seřadit abecedně vzestupně, abecedně sestupně nebo pomocí výchozích nastavení.


Výkresy

Zvýraznění pozic v kusovníku

Když vyberete jeden nebo více řádků kusovníku, zvýrazní se odpovídající pozice. Automatické zvýraznění pozic pomáhá snadno najít pozice odpovídající vybranému řádku kusovníku. To usnadňuje vyhledání geometrie součástí s pozicemi.

Výběr komponenty s automatickým zvýrazněním v řádku kusovníku
Počínaje touto verzí se při výběru geometrie zvýrazní odpovídající řádek kusovníku (ujistěte se, že je aktivní filtr výběru Vybrat prioritu součásti). Tato funkce platí také pro výběr prohlížeče.
Výběr pole komponent

Nyní je možné vybrat v prohlížeči výkresu pole komponent. Výběrem pole komponent se zvýrazní záznam prohlížeče pro (pouze) pole a všechny komponenty v grafice, které toto pole (nebo pole polí) tvoří. Kromě toho byly do místní nabídky přidány možnosti Viditelnost a Vybrat hrany.

Výběr možnosti Zobrazit skryté hrany u částečného řezu je pouze pro náhled

Dialog Částečný řez byl předělán tak, aby lépe vyhovoval pracovním postupům. Díky tomu se snadněji používá a je intuitivnější.

Mezi tyto změny patří:

  • Ovládací prvek Skryté hrany byl přesunut do oblasti Hloubka.
  • Ovládací prvek Skryté hrany je aktivní pouze tehdy, když jsou z pohledu odebrány skryté hrany.

Náčrty

Čára bodu poloviny

Pomocí nově přidaného příkazu Čára poloviny v prostředí 2D náčrtu můžete vytvořit symetrickou čáru od jejího bodu poloviny. Určete bod poloviny, ve kterém má čára začínat. Poté kliknutím nastavte koncový bod čáry nebo pomocí pole úprav definujte její délku nebo úhel od bodu poloviny. Všimněte si, že mezi bodem poloviny a vybranou geometrií je vytvořena vazba totožnosti.

Dvojité kliknutí pro úpravu neaktivního náčrtu

Ve 2D i 3D náčrtech je nyní možné přepnout na jiný náčrt v dokumentu bez nutnosti kliknout na tlačítko Dokončit náčrt nebo Zrušit náčrt.

Změna směru pole náčrtu při úpravách

V součástech a sestavách nyní můžete při úpravách změnit směr pole 2D náčrtu.


Obecná vylepšení

Podívejte se na obecná vylepšení zahrnující všechna prostředí Inventoru.

Rychlá změna barevného schématu a pozadí

V prostředích součástí, sestav a prezentací nyní můžete dočasně přepsat barevné schéma a barvu pozadí. Přejděte na kartu Zobrazit, rozbalte položku Vzhled a vyberte požadované barevné schéma a typ barvy pozadí.

Podpora zobrazení samostatných barev v expresním režimu

V expresním režimu nyní můžete použít možnost Zobrazit samostatné barvy bez nutnosti načítat celou sestavu. Podporovány jsou pouze možnosti Pro každou komponentu nejvyšší úrovně a Pro každou součást. Další dvě možnosti stále vyžadují načtení možnosti Načíst úplně.

Zobrazení samostatných barev pro síťové součásti

Funkce Zobrazit samostatné barvy je nyní k dispozici pro síťové (mesh) součásti.

Vizuální rozlišení mezi průhlednými a neaktivními komponentami na kreslicí ploše

Průhledné komponenty se nyní ve výchozím nastavení vykreslují s hranami, takže se při zobrazení na kreslicí ploše vizuálně odlišují od neaktivních komponent. Vizuální styl neaktivních i průhledných komponent si můžete nezávisle přizpůsobit na kartě Zobrazení v dialogu Možnosti aplikace. Určete možnosti v částech dialogu Vzhled komponenty při neaktivitě a na pozadí a Vzhled průhledné komponenty.

Nově jsou k dispozici další ovládací prvky pro rendrování hran průhledných a neaktivních komponent. Patří mezi ně možnosti sledování viditelnosti hran s různými vizuálními styly a použití normální barvy hrany místo pouze pevné.

Přístup k umístění šablon

Přístup k souborům šablon je nyní snazší prostřednictvím dialogu Vytvořit nový soubor. Do pravého horního rohu jsou přidány následující dvě možnosti:

  • Kopírovat cestu: Zkopíruje cestu k vybranému souboru do schránky.
  • Otevřít umístění: Otevře se Průzkumník souborů s danou cestou. Tato cesta se vždy nastavuje podle nastavení v dialogu Možnosti aplikace > na kartě Soubor > Výchozí šablony.
Aktualizace stavu úložiště Vault na domovské stránce

Na domovské stránce Inventoru se nyní automaticky aktualizují stavy všech souborů v úložišti Vault (například soubor je zařazen/vydán, místní soubor je upraven atd.). Dříve byla k zobrazení nejnovějšího stavu nutná ruční aktualizace.

Aktualizace ovládacích prvků seznamu Správce knihovny stylů

Ve Správci knihovny stylů mají nyní styly s dlouhými názvy v zájmu lepší čitelnosti vodorovný posuvník. Ke všem stylům byly navíc přidány popisky.


Interoperabilita s Revitem

Nový přístup k AEC vlastnostem

Na kartu Kontrola na pásu karet sestav byl nově přidán příkaz Vlastnosti AEC. Ten umožňuje snadno zobrazit importované vlastnosti souborů IFC. Upozorňujeme, že tento příkaz je vždy povolen pro každou sestavu. Po spuštění se aktivuje živý výběr a u vybrané komponenty se zobrazí všechny vlastnosti IFC. Pokud nejsou k dispozici žádné vlastnosti, zobrazí se zpráva „Žádné vlastnosti k zobrazení“.

Otevření budoucích souborů Revitu v Inventoru

Počínaje touto verzí bude Inventor podporovat otevírání budoucích souborů aplikace Revit (tedy Revit 2026). Logicky nebude tuto funkci možné využít až do vydání verze Revit 2026.


Translátory

Výkresy AutoCADu

Dříve byly vlastnosti multičar při exportu výkresu jako souboru DWG aplikace AutoCAD ignorovány. Inventor nyní podporuje export výkresových souborů Inventoru s vlastnostmi multičar jako DWG souborů AutoCADu.

pondělí 14. října 2024

Data a digitalizace přinášejí revoluci do továren

Na vzrušujícím průsečíku umělé inteligence a automatizovaných procesů, pokročilých strojů a robotů i technologií rozšířené reality (XR) dosahují moderní továrny - často ve snaze vyhnout se riziku - obrovské pokroky směrem k efektivnější a udržitelnější budoucnosti.

Design & Make 2024

Hnací silou těchto rychlých změn je dostupnost dat a technologie, které pomáhají převádět hory různorodých datových souborů na užitečné poznatky, které pomáhají organizacím spolupracovat a inovovat v celém životním cyklu továrny.

Digitálně vyspělé organizace využívají výhod digitální transformace ve svých továrnách. V průzkumu společnosti Autodesk - "2024 State of Design & Make" - 41 % respondentů z odvětví automobilového průmyslu, procesní výroby, výroby stavebních výrobků a průmyslových strojů uvádí, že zvýšení produktivity je hlavním přínosem digitalizace a že investice do digitálních technologií zvýšily produktivitu v průměru o 62 %.

Zajímavý je také trend proměny hlavních překážek digitalizace. Opriti výsledkům obdobného loňského průzkumu nyní respondenti vnímají jako hlavní překážku automatizaci a technologický pokrok. Z technologií pak považují AI jako hlavní transformativní sílu oboru. Naopak získání a udržení kvalifikované pracovní síly kleslo až na poslední pozici v žebříčku top 5 hlavních překážek.

Aby mohli manažeři lépe plánovat, navrhovat, stavět a provozovat svá zařízení, rychleji je rekonfigurovat a maximalizovat efektivitu a produktivitu každého aktiva v průběhu celého životního cyklu továrny, musí plánovat digitální budoucnost a investovat do ní. Protože digitální transformace továren již není jen něco volitelného - je to nezbytnost.


Celý report stavu oboru navrhování a výroby si můžete stáhnout z výše uvedeného odkazu. Zkrácenou verzi zaměřující se na digitální továrny si můžete stáhnout zde: State of Design & Make 2024 - Spotlight on digital factories (EN)

čtvrtek 5. září 2024

Velkokapacitní samohybné rýhovače Mastenbroek vznikají v Inventoru

Podívejte se, jak konstrukční tým společnosti Mastenbroek navrhuje zakázkové samohybné rýhovače a maximalizuje produktivitu díky využití nástrojů aplikace Autodesk Inventor.

Inventor pomáhá Mastenbroeku zvýšit produktivitu konstruování

Základní koncept výrobků Mastenbroek je klamně jednoduchý: nástroje pro kopání díry v zemi. To, čím se tento specializovaný výrobce odlišuje od svých konkurentů, je ale jedinečná schopnost posouvat hranice toho, co je v tomto odvětví možné, což zahrnuje pozemní i podvodní námořní rýhovače pro neuvěřitelně rozmanitou škálu aplikací.

Rozmanitost úkolů pro stroje Mastenbroek sahá od kopání příkopu v žulovém masivu v Norsku po inženýrské rozvody v měkčí půdě na plantáži cukrové třtiny v Kolumbii. Může to znamenat kopání v deltě Nilu, kde hladina spodní vody leží pár centimetrů pod povrchem, nebo v diamantovém dole poblíž pobřeží Namibie, kde rozbití povrchu vyvolá masivní příval mořské vody. Může to také znamenat práci hluboko na otevřeném moři, kde dálkově ovládané stroje vykopou dvoumetrový příkop, pak opatrně zvednou tlusté napájecí kabely a zakopou je.

„Máme rádi podivné a neobvyklé požadavky,“ říká Mark Taylor, technický ředitel společnosti Mastenbroek. „Postavíme téměř cokoliv, co si kdo bude přát, pokud to bude souviset s kopáním příkopů. Líbí se nám příležitost přeměnit standardní stroj na zakázkový, jednorázový design pro obzvláště náročnou aplikaci.“

Společnost Mastenbroek, založená v roce 1965, vyrobila svůj první rýhovač v roce 1977 a je stále silná i o více než 45 let později. Soukromá společnost se sídlem v Bostonu, Lincolnshire ve Velké Británii, nyní podporuje globální průmysl kladení kabelů a potrubí se zaměřením na zakázková inženýrská řešení pro širokou škálu užitkových, pobřežních a zemědělských aplikací.

Jak si asi dokážete představit, podmořské prostředí představuje pro samohybné rýhovače jedny z nejobtížnějších podmínek. Zatímco průměrná hloubka nasazení je 137 metrů, jiné rýhovače musí spolehlivě fungovat až do hloubky 1,5 km pod vodou. Tyto stroje jsou určeny pro dálkové ovládání a primárně se používají k hloubení mořského dna a zakopávání předem položených pobřežních kabelů pro mořské větrné turbíny.

„Pro offshore sektor je nutné využít velké množství odborných znalostí v oblasti rýhování na souši,“ říká Taylor. „Využíváme tyto zkušenosti k vytváření strojů, které jsou velmi spolehlivé a produktivní. Velkým problémem je, že pokud má podmořský rýhovač poruchu, jen jeho vytažení zpět k opravě stojí asi 200 000 dolarů.“

Ale i další výzvy jsou nelehké. Některé pozemní stroje musí být schopny hloubit příkopy do hloubky 18 metrů a více, váží 140 tun a musí být rozebratelné a přepravitelné několika vozidly mezi jednotlivými pracovišti. (Standardnější stroje váží pouhých sedm tun a mohou být přepravovány jedním nákladním automobilem.) Pobřežní stroje jsou nasazovýny ze zadní části plavidla, kde kladený kabel musí projít rýhovačem, aniž by došlo k porušení jeho maximálního poloměru ohybu.

Při řešení všech těchto problémů se Mastenbroek spoléhá na Autodesk Inventor. Ve skutečnosti společnost používá Inventor už téměř čtvrt století.

Síla a všestrannost 3D modelování

Mark Taylor, který má více než čtyři desetiletí zkušeností s navrhováním a konstruováním samohybných rýhovačů, si pamatuje dobu, kdy byly tyto stroje rýsovány tuší a průměrný zákazník musel extrapolovat, jak bude stroj fungovat, jen z pohledu na 2D výkres.

"Velká část těchto institucionálních znalostí zmizela," říká. „Dnes je běžnější pracovat s lidmi s rozhodovací pravomocí, kteří vůbec nemusí mít žádné inženýrské vzdělání. Začínali jsme narážet na bariéry, protože naši zákazníci nerozuměli tomu, co jim prostřednictvím 2D nákresů ukazujeme. Tehdy jsme přešli na používání Autodesk Inventoru.“

Přechod do světa 3D modelování výrazně posílil to, čemuž Taylor říká „koncepční hloubka ostrosti“ a což umožňuje komukoli pochopit záměr nového návrhu. Tyto 3D CAD modely se staly vysoce efektivním prodejním nástrojem, který týmu Mastenbroek umožňuje vytvářet jasně prezentovat a nadchnout zákazníka pro vysoce zakázkové návrhy, a to bez ohledu na technické znalosti zákazníka.

„Jak si dovedete představit, je velmi účinné ukázat jim plně tvarovaný design, který zahrnuje jejich firemní barvy a logo,“ říká Taylor. "To návrhu dodá 'wow faktor'."

I když se Inventor stal důležitou součástí prodejního cyklu, je především platformou pro řešení technických problémů. Ty často začínají už ve fázi konceptu, když tým zpracovává cykly zpětné vazby od zákazníků.

„Pokud chce zákazník určitým způsobem změnit pracovní nástroj rýhovače a my zjistíme, že tato změna způsobuje jiný problém, můžeme použít model k tomu, abychom ukázali, proč se to děje, a zapojíme zákazníka do námi navrhovaného řešení.“ říká Steve Lindley, konstruktér ve společnosti Mastenbroek. „Na druhou stranu, pokud za námi přijde zákazník s požadavkem, který se ukáže jako nepraktický, můžeme mu pomocí 3D modelu ukázat proč – a také předvést efektivnější přístup. Je velmi silné ukázat tyto příklady ve 3D.“

Jak čelit náročným technickým výzvám

Jakmile je objednán nový rýhovač, tým Mastenbroek přidělí práci jednomu ze svých čtyř vedoucích konstruktérů. Inženýři postupují zpětně od data dodání a stanoví klíčové milníky na základě všech podmínek, od typického času návrhu pro stroj konkrétní velikosti až po to, kdy hlavní komponenty dorazí od dodavatelů. Poté začne skutečná práce v Inventoru.

„Může to být případ, kdy je 90 procent návrhu již hotových a my z toho jen měníme 10 procent,“ říká Lindley. "Nebo můžeme začít z 'čisté vody', z prázdné obrazovky. V každém případě jde o řešení problémů, které jsou specifické pro danou aplikaci, jako je např. 10metrová dráha, kterou musí kabel procházet rýhovačem. Nebo detekce kolize hydraulických válců při plném rozsahu pohybu, řízení těžišť a pochopení točivých momentů různých konstrukcí. V každém projektu je obrovské množství problémů a vše je spravováno prostřednictvím Inventoru.“

Je důležité poznamenat, že zakázkové návrhy, se kterými Mastenbroek pracuje, mají běžně 5 000 až 15 000 jedinečných součástí. Schopnost pracovat s takto velkými 3D CAD modely je jedním z důvodů, proč společnost Inventoru nadále důvěřuje. Dalším důvodem je jeho sladění s potřebami společnosti.

„Jednou z nejlepších vlastností Inventoru je, jak zachází s plechy,“ říká Lindley. „Plech je naší životní mízou. Téměř vše, co děláme, je plech. Ještě před deseti lety prováděli velkou část naší panelové práce v dílně zkušení technici, kteří to zvládli v podstatě bez pomoci. Tyto dovednosti jsou stále vzácnější. Inventor nám dává možnost generovat ve 3D to, co by řemeslník předchozí generace dělal ručně. To je pro nás spása."

Převzetí kontroly nad výrobním procesem

Jednou z nejdůležitějších otázek u zakázkových strojů je vyrobitelnost. Dokončení modelu je jen prvním krokem, po kterém následuje analýza, aby bylo zajištěno, že jeho součásti lze opracovat a sestavit. Odtud musí tým zajistit, aby návrh splňoval všechny platné regulační normy.

„Provádíme mnoho analýz metodou konečných prvků, abychom dokázali, že náš návrh je v souladu s předpisy,“ říká Taylor. „Inventor je nástroj, který používáme k aplikaci těchto standardů na model, a pak zjišťujeme, zda zde nejsou nějaká horká místa způsobená namáháním. Pokud dokážeme identifikovat problém v modelu a vyřešit jej dříve, než se dostane do dílny, samozřejmě ušetříme spoustu času a zdrojů. Nemáme moc velké množství času na jeden projekt. Od prázdné obrazovky k řezání kovu přejdeme během několika dní a stroj se rozjede za 12 až 16 týdnů.“

V tomto smyslu je Inventor klíčovou složkou celkové technické efektivity úzce propojeného týmu Mastenbroek.

„Inventor nám v podstatě umožňuje udělat více souběžných konstrukčních prací v daném čase,“ říká Taylor. „Naše dílna se změnila z úlu aktivit se skicáky rozházenými všude možně, na dílnu, kde jsme převzali kontrolu nad celou konstrukcí našich strojů. S přesným 3D modelem můžeme řídit celý proces.“

Jakmile je nový návrh dokončen a skutečně převeden do výroby, tým Mastenbroek stále spoléhá na 3D model, který řídí řadu podpůrných procesů.

„Model používáme k tvorbě 2D výrobních výkresů, které posíláme dodavatelům pro řezání laserem,“ říká Lindley. "Potom jej použijeme k vytvoření veškeré dokumentace na míru pro tento stroj, včetně dílenských příruček, standardních provozních postupů stroje, návodů k obsluze a příruček dílů."

Posouváme Inventor na hranici možností

Protože tým Mastenbroek používá Inventor od roku 2000, představuje ideální testovací prostředí pro nové vlastnosti a funkce. Na rozdíl od jiných beta testerů však Mastenbroek pouští novou verzi rovnou do běžného produkčního prostředí.

„Když provádíme beta testování, nepovažujeme nejnovější verzi za testovací platformu,“ říká Taylor. „Pokračujeme v každodenní práci a využíváme ji 15 až 16 hodin denně na plný výkon. Pořád to tlačíme. Velmi rychle zjistíme, zda máme problém, což pomáhá Autodesku vylepšit svůj software.“

Bez ohledu na to, jaké nové funkce byly do Inventoru přidány, Taylorova zpětná vazba má často jedno velmi důležité opakující se téma.

„Inventor je zatraceně dobrý návrhářský nástroj, který nám opravdu pomáhá,“ říká. "Disponuje všemi specialitami. Ale je důležité neztratit ze zřetele hlavní produkt. Dotlačili jsme Inventor až na jeho limity. Pokud jste připraveni vynaložit úsilí, výsledky jsou vynikající.“



Jako konstruktéři věříte, že dobrá konstrukce a dobrá technika mohou vyřešit jakýkoli problém. My také. Vyžádejte si další informace o konstrukčních a technických řešeních od společnosti Autodesk a ARKANCE.



dle customer story

čtvrtek 22. srpna 2024

Autodesk VRED a Varjo umožňují spolupráci v XR

Společnost Varjo, kterou v roce 2016 založili bývalí manažeři společností Nokia a Microsoft, dosáhla významného pokroku ve vývoji náhlavních souprav pro smíšenou realitu (eXtended Reality, XR). Varjo, se sídlem ve Finsku, je jediným významným evropským výrobcem náhlavních souprav, head-mounted devices, všichni ostatní sídlí buď ve Spojených státech nebo v Asii.

Varjo se zaměřuje výhradně na podnikové aplikace, čímž se odlišuje od většiny výrobců náhlavních souprav (HMD), kteří se zaměřují na masový spotřební trh. Toto zaměření umožňuje společnosti Varjo zůstat na špici v oblasti technologií a nabízet pokročilé průmyslové funkce. Společnost Varjo je například průkopníkem technologie smíšené reality s průchodem videa, která umožňuje kontruktérům firem, jako je Volvo, řídit automobil a přitom mít na hlavě náhlavní soupravu Varjo a v reálném čase přijímat rozhodnutí o návrhu.


Autodesk VRED: špička v oblasti virtuální reality pro konstruktéry

Software Autodesk VRED je dlouhodobě lídrem v integraci nových technologií a poskytování špičkových uživatelských funkcí. Zpočátku VRED podporoval systémy virtuální reality založené na projektorech a později přešel na mobilnější displeje nošené na hlavě. Od roku 2019, kdy společnost Varjo uvedla na trh náhlavní soupravu VR-1, spolupracují VRED a Varjo na nabídce jedinečných řešení virtuální reality pro konstruktéry.

Rychlý vývoj technologií virtuální reality (VR) a smíšené reality (Mixed Reality, MR) je proměnil z pouhých kuriozit na základní nástroje v různých odvětvích. Pokroky v technologii HMD od společností jako Varjo, lepší grafický výpočetní výkon grafických karet Nvidia a sofistikovaná softwarová řešení v aplikaci Autodesk VRED tak zavedly VR a MR jako nové standardy v oborech, jako je automobilový design a obecně konstrukce dopravních vozidel. Tyto technologie dnes mají zásadní význam pro snížení času a nákladů spojených s fyzickými prototypy a mezinárodním cestováním konstrukčních týmů.


Varjo XR-4: skok vpřed pro smíšenou realitu

Varjo XR-4 představuje zásadní pokrok v nabídce firmy Varjo pro smíšenou realitu. Je přizpůsoben pro náročné průmyslové aplikace, jako je například automobilový design. Mezi hlavní vylepšení modelu XR-4 patří:

  • Rozšířené zorné pole: XR-4 dosahuje 120stupňového zorného pole lidského binokulárního vidění, což konstruktérům umožňuje efektivněji posuzovat větší objekty a vidět složité detaily v interiérech a exteriérech automobilů.
  • Vyšší rozlišení a jas: Vysoké rozlišení displejů XR-4 (3840 x 3744 pixelů/oko) umožňuje konstruktérům prohlížet vozidla v přesných proporcích z velkých vzdáleností a zkoumat detailní textury materiálů. Jasnější displeje zajišťují přesné zobrazení barev a stínů, což napomáhá přesnému rozhodování při návrhu.
  • Integrovaný zvuk: Na rozdíl od předchozích modelů, které vyžadovaly samostatné zvukové řešení, obsahuje XR-4 integrovaný zvuk. Tato funkce, v kombinaci s nástroji pro spolupráci ve VRED, podporuje bezproblémové místní i vzdálené týmové relace a designérské porady. Společnosti, jako je Kia Motors, tak pomocí náhlavních souprav Varjo s nástroji pro spolupráci ve VRED výrazně zkrátily dobu posuzování variant návrhů.
  • Sledování zevnitř ven, tracking: XR-4 využívá čtyři kamery pro sledování zevnitř ven, což zjednodušuje proces nastavení a eliminuje potřebu externích sledovacích systémů.
  • Verze Focal Edition s průchozími XR kamerami s automatickým zaostřováním: Tato edice replikuje lidský zrak pomocí integrovaného sledování očí, které zajišťuje optimální zřetelnost v místě, kam se uživatel dívá, a zvyšuje tak realističnost zážitku ze smíšené reality.

VRED 2025.1: Vyšší úroveň revizí návrhů s podporou Varjo XR-4

Nejnovější verze Autodesk VRED, verze 2025.1, oficiálně podporuje model Varjo XR-4 a přináší tak návrhářům řadu nových funkcí a možností:

  • Okluze hloubky: Tato funkce je užitečná zejména pro návrhy interiérů a pro rozhraní člověk-stroj (HMI), protože umožňuje interakci skutečných rukou s virtuálními návrhy. Usnadňuje také porovnávání různých modelů automobilů vedle sebe a integraci skutečných objektů do virtuálních návrhů.
  • Sledování rukou: Návrháři mohou intuitivně používat ruce k přepínání mezi virtuálním prostředím a prostředím smíšené reality, k navigaci na různá místa a k přepínání mezi konfiguracemi vozu. Tato interakce je klíčová pro studium ergonomických a intuitivních návrhů systémů, jako jsou dotykové obrazovky a informační a zábavní systémy.
  • Varjo markery: Tato funkce, která je pro uživatele Varjo jedinečná, umožňuje návrhářům ukotvit virtuální objekty, jako jsou například automobily, a snadno měnit jejich polohu v prostředí pomocí pohybu virtuálních markerů, značek.
  • Foveated Rendering: Díky sledování pohledu očí uživatele a vykreslování ve vysokém rozlišení pouze v místech, kam se uživatel právě dívá, dosahuje Varjo XR-4 vysokých detailů, aniž by zahlcoval GPU. To umožňuje návrhářům pracovat s modely, které mají několik milionů polygonů, i ve větších detailech.
  • Sledování očí: Tato technologie umožňuje návrhářům zjistit, které objekty přitahují největší pozornost, což poskytuje cenné informace o interakcích a preferencích uživatelů.

Závěr

Integrace nástrojů Autodesk VRED 2025.1 a Varjo XR-4 představuje významný milník ve vývoji virtuální a smíšené reality v průmyslovém designu. Spojením pokročilé technologie HMD se sofistikovaným návrhářským 3D softwarem umožňuje VRED a Varjo efektivnější tvorbu a spolupráci designérů. Tato synergie nejen urychluje proces navrhování, ale také zvyšuje kvalitu a inovativnost nových výrobků, zejména v rychle se rozvíjejícím automobilovém průmyslu.


Co je VRED




volně dle Autodesk blogs

úterý 13. srpna 2024

Autodesk Fusion - práce v režimu offline

Ano, Autodesk Fusion je cloudový software a uchovává návrhová data v cloudovém prostředí. Během práce většinou pracujeme online kvůli potřebě dynamické synchronizace s cloudem, ale někdy je potřeba pracovat na CAD či CAM projektech i v offline režimu, např. na cestách či v případě problémů s přístupem k internetu. Přesto můžeme ve Fusionu pracovat offline a přitom sdílet aktuální návrhová data s kolegy - tato data se přesunou do nebo z cloudu se synchronizací při prvním návratu do online režimu. Samotná aplikace Fusion (ve verzi Windows i Mac) je lokální "desktop" instalace a pro naprostou většinu svých funkcí nepotřebuje stálé připojení do internetu.

Jak je to s omezeními offline režimu Fusion?

Pokud plánujete práci v režimu offline, postačí postupovat podle následujících kroků. V offline režimu (dostanete se do něj odpojením od internetu, nebo ručně pomocí ikonky hodin vpravo nahoře a zeleného přepínače online/offline, nebo spouštěcí volbou --offlineStart) můžete běžně vytvářet CAD modely nebo (omezeně) přistupovat ke svým stávajícím datům. Autodesk Fusion standardně ukládá všechna vaše pracovní data do cloudu. Po kliknutí na zelený přepínač pracovního režimu se aplikace Fusion přepne do režimu offline, tlačítko zčervená a ve Fusionu se zobrazí informační upozornění, že jste přešli do režimu offline. Toto upozornění vás bude informovat o tom, že operace provedené v zapnutém režimu offline lze uložit do počítače, ale dočasně je nelze synchronizovat s cloudem.

Poznámka: Pokud dojde k neplánovanému přerušení internetového připojení nebo pokud je komunikace z Autodesk Fusion zablokována firewallem, systém se automaticky přepne do režimu offline a zobrazí upozornění.

Kliknutím na tlačítko Pracovat offline potvrdíte operaci a Fusion bude pokračovat v režimu offline. Pokud si nepřejete, aby se toto varování znovu zobrazovalo, zaškrtnete-li políčko "Toto již nezobrazovat", okno s varováním se znovu nezobrazí.

Internet již v tuto chvíli nepotřebujete. Když uložíte provedené změny návrhu, tyto změny Fusion pouze dočasně uloží do vašeho počítače. Automatická synchronizace s cloudem bude provedena až po přepnutí do online režimu.

Pokud plánujete pracovat offline na některých starších návrzích (modelech nebo výkresech), je potřeba si je předem - tedy ještě v režimu online - stáhnout do "offline cache" paměti (lokální úložiště). To zajistíte v Datovém panelu v místní nabídce daného návrhu - zvolte "Přidat do offline cache".

V režimu offline také nebudou pracovat některé pokročilé funkce vyžadující cloudové služby. Patří sem například konverze některých CAD formátů, funkce generativního designu, pokročilé simulace, cloudový rendering, verzování, automatická tvorba výkresů, knihovny spojovacích prvků a obráběcích nástrojů, online nápověda, apod. Principielně může nastat také kolize verzí návrhu ve sdíleném projektu (souběžné editace), ale Fusion na tyto situace upozorní a umožní je vyřešit.

Nezapomeňte, že s aplikací Fusion můžete nepřetržitě pracovat offline nejvýše 2 týdny, po dvou týdnech systém vydá upozornění, abyste se přepnuli zpět do režimu online.

Bezplatnou českou lokalizaci Autodesk Fusion získáte na chci.fusioncesky.cz.

středa 8. května 2024

Výzkumný Project Bernini - AI pro generativní návrh 3D tvarů

Po nedávném uvedení Project Salvador pro Fusion nyní Autodesk představuje další z řady výzkumných projektů pro generativní tvorbu 3D modelů s využitím AI technologií. Project Bernini je nový výzkumný projekt zaměřený na vývoj generativní umělé inteligence pro konstrukci a výrobu. První fáze experimentálního model Bernini umí rychle generovat funkční 3D tvary z různých typů vstupních dat, z 2D obrázků, textu, voxelů a mračen bodů. AI modely Bernini jsou dále trénovány na větších a kvalitnějších profesionálních souborech dat. Autodesk dlouhodobě zkoumá způsoby, jak využít nástroje generativní AI ve svých softwarových produktech (viz Autodesk AI).

V celém oboru Design & Make je přesnost a produktivita 3D modelování nesmírně důležitá. Ať jste architekt, projektant, konstruktér, výrobce nebo filmař, geometrická kontrola a přesnost vašeho digitálního návrhu je rozhodující pro úspěch vašeho konečného produktu. Projekt Bernini je první experimentální generativní model umělé inteligence, který rychle generuje kvalitní 3D tvary z různých typů vstupních dat, například z jediného 2D obrázku, z více obrázků zobrazujících různé pohledy na objekt, z mračen bodů, voxelů nebo textového promptu. První fáze modelu Bernini je zaměřena na profesionální geometrické pracovní postupy a dokáže z daného vstupu generovat více funkčních variant 3D tvaru. Zaměřuje se přitom na generování funkčních 3D struktur, protože objekty postavené nebo vyrobené z výstupů těchto modelů musí fungovat v reálném světě a sloužit účelu, který měl konstruktér na mysli.

Jednoduchým příkladem může být džbán na vodu. Mnoho jiných 3D generativních modelů umí vytvářet tvary, které vypadají jako džbán, s texturami zlepšujícími jejich povrchový vzhled ve specifickém světelném prostředí. Model Bernini model však generuje tvar a texturu odděleně a tyto proměnné nezaměňuje ani neslučuje. Džbány na vodu vygenerované tímto modelem jsou tedy skutečně uprostřed duté a mohly by skutečně pojmout vodu, tedy tak, jak by nutně vypadal každý džbán v reálném světě.

Rovněž je důležité, že je zde používán skutečně generativní přístup, který vytváří několik variant, dává designérovi možnost volby a přispívá k jeho tvůrčí práci. Podle nějnovějšího průzkumu 2024 State of Design & Make, 78 % vedoucích pracovníků firem věří, že umělá inteligence zlepší jejich odvětví, a 79 % souhlasí s tím, že umělá inteligence zvýší kreativitu jejich odvětví.

Model Bernini je natrénován na deseti milionech různých 3D tvarů - datové sadě složené z veřejně dostupných dat, kombinace CAD objektů a organických tvarů. Výzkum, který přispěl k této práci, byl publikován na začátku tohoto roku laboratoří Autodesk AI Lab ve spolupráci s Čínskou univerzitou v Hongkongu. V této fázi je projekt Bernini čistě experimentální a není k dispozici pro veřejné použití.

Tým pokračuje v práci na zdokonalení této technologie. Pokud budou její modely natrénovány na budovách, mohly by generovat geometrické kreativní návrhy a inspirovat novou generaci budov i architektů. Pokud by se natrénovaly na modelech postav z videoher nebo fantasy prostředí, mohly by vytvářet fascinující nové bytosti nebo virtuální světy. Pokud by byly natrénovány na návrhy automobilů, mohly by pomoci při vymýšlení nových inovativních řad vozidel.

(volně dle adsknews.autodesk.com/en/news/research-project-bernini/)

středa 24. dubna 2024

PDM nadstavby ARKANCE pro Autodesk Vault

Aplikace Autodesk Vault je osvědčený nástroj pro týmovou správu technických dokumentů (PDM), včetně verzování, archivace, připomínkování, schvalovacích procesů a možností propojení s ERP systémy. Je integrován s CAD nástroji Autodesku. Díky API rozhraní lze funkce Vaultu (jeho verze Professional) rozšiřovat a přizpůsobovat požadavkům zákazníka. Společnost ARKANCE má dlouholeté zkušenosti s implementacemi tohoto PDM systému, a to i v mezinárodním měřítku, s replikacemi dat mezi globálními pobočkami.

Vývojářský tým ARKANCE je také autorem řady nadstavbových aplikací a bonus doplňků pro Vault. Tyto aplikace buď přímo rozšiřují či automatizují funkce Vaultu, nebo slouží k propojení Vaultu s dalšími systémy - ERP a TPV systémy, EPLANem a dalšími. Vedle těchto veřejně dostupných nadstavbových aplikací nabízených pod značkou ARKANCE nebo Be.Smart (dříve též CS+ nebo Holixa) ale máme vyvinutu i řadu dalších užitečných nástrojů pro Vault, které jsou obvykle využívány v našich implementačních projektech PDM a PLM. Jaké funkce obsahuje tato "neveřejná nabídka" PDM nástrojů ARKANCE? Pojďme se podívat na nejdůležitější z nich.

Typy licencování:
Multi user ... Licence je poskytována na server. Jednu licenci využívají všichni uživatelé Vaultu. Aplikaci nastaví správce IT se vzdálenou podporou technika ARKANCE.
Per user ... Licence je poskytována konkrétnímu uživateli. Jednu licenci využívají jeden uživatel Vaultu. Aplikaci nastaví správce IT se vzdálenou podporou technika ARKANCE.
Free ... licence zdarma, zpravidla pro uživatele, kteří mají s nakoupené licence prostřednictvím ARKANCE.

ARKANCE Vault Copy Folder Properties To Files

Popis funkce a použití:

Doplňková aplikace Vaultu propisuje metadata z Vaultu do vlastností fyzických souborů. Doplněk propíše metadata uložená ve vlastnostech složky do vlastností souborů uložených ve složce. Využívá se například pro propsání čísla projektu.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Mirror

Popis funkce a použití:

Doplněk Vault Professional, který vytváří zrcadlovou kopii souborů uložených v úložišti Vaultu. Konfigurace umožňuje nasměrovat cílový adresář a nastavit filtry pro kopírování souborů. Využívá se například pro kopírování náhledových souborů pro uživatele, kteří nemohou pracovat s klientem Vaultu.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Change Order Auto Close

Popis funkce a použití:

Doplněk Vault Professional pro automatické uzavírání změnových příkazů, které je nutné provést po dokončení práce na změnách položek. Sleduje stav změnového příkazu a dle přednastavené logiky automaticky posouvá stav procesu. Například ze stavu „schváleno“, automaticky posune změnový příkaz do stavu „uzavřeno“, podle toho, kdo data schválil.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Katalog pojmů

Popis funkce a použití:

Katalog sjednocuje názvosloví v rámci firemní kultury. Obsahuje vícejazyčný strukturovaný seznam pojmů, které jsou využívány pro popisné hodnoty v razítku výkresů a v kusovnících. Katalog je jednotný pro ERP systém i pro CAD. Využití katalogu umožní jednak jednotnou kategorizaci výrobků a současně sjednocuje názvosloví kategorií a v nich využívaných pojmů. Konstruktér pracuje s českými popisy. Cizojazyčné se přiřazují automaticky. Katalog je možné asociativně propojit s ERP. Převzít jej do prostředí Autodesk Vault Professional, nebo ho můžete ve Vaultu vytvořit a spravovat.
Licencování: Multi user.


ARKANCE Vault Číslování položek

Popis funkce a použití:

Číselník položek v ERP systému určuje číslo nové vyráběné i nakupované položky. Autodesk Inventor a Autodesk Vault Professional tato čísla přebírá.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault BOM Print

Popis funkce a použití:

Vykopíruje výkresy a doplní do nich informaci o poštu kusů, který se má vyrábět v rámci konkrétní zakázky.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault DWF ReDo

Popis funkce a použití:

Nově vygenerované DWF pouze pro platné revize. Aplikace smaže všechny náhledy DWF. Na všech schválených revizích vygeneruje nové DWF náhledy. Náhledy tak jsou aktualizovány na všech schválených revizích, historických i aktuálních.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Job Switch

Popis funkce a použití:

Je určen pro Autodesk Vault Professional v replikovaném prostředí – je provozován ve více lokacích. Aplikace Job Switch umožňuje nasadit jeden Job Server pro všechny lokace a předávat na něj všechny automatizované úlohy – generování DWF, PDF, atd, předávání dat do ERP, TPV, atd.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Job Sort

Popis funkce a použití:

Nastaví priority pro zpracovávání Jobů na Job serverech.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Extend Reporter

Popis funkce a použití:

Vault obsahuje nástroje pro generování reportů. Je ale omezen pouze na data Autodesk Vault Professional. Aplikace umožňuje využít technologii RDLC pro generování reportů z libovolných zdrojů.
Licencování: Multi user.

ARKANCE Vault Sync

Popis funkce a použití:

Synchronizuje primárně konfigurační soubory Autodesk Inventoru, Vaultu, ale i dalších aplikací. Zdrojové soubory jsou umístěny ve Autodesk Vault Professional, kde jsou řízené administrátorem. Automaticky nebo ručně se kopírují do příslušných umístění na lokálních počítačích uživatelů.
Licencování: Multi user.




A připomeňme si také nejdůležitější veřejně dostupné aplikace po Vault z nabídky ARKANCE:

ARKANCE Vault Tools

Popis funkce a použití:

Bonus nástroje Vault Tools rozšiřují PDM aplikaci Autodesk Vault Professional o sadu utilit a automatických funkcí zefektivňujících správu dokumentů a konstrukčních dat. Usnadňuje např. založení projektu, najde osiřelé soubory, vyčistí staré verze, usnadní změny nastavení dokumentu, umožní nastavit restriktivní pravidla. Funkčnost jednotlivých modulů Vault Tools byla navržena na základě poptávek našich českých a slovenských zákazníků z reálného používání Vaultu.
Licencování: Multi user.
Stránka produktu: Vault Tools


Be.Smart Publisher4VLT

Popis funkce a použití:

Jde o doplněk k Autodesk Vault Professional pro automatické nebo ruční publikování vizualizačních souborů z původní 2D/3D dokumentace do různých CAD formátů. Po nastavení probíhá publikační proces automaticky (např. po schválení verze). Z publikovaných souborů lze vytvářet předávací balíček. Nejnovější verze umí přímo publikovat PDF soubory, generovat i STL nebo JT modely.
Licencování: Multi user.

Stránka produktu: Be.Smart Publisher4VLT


Be.Smart ERP Connector

Popis funkce a použití:

ERP Connector automatizuje přenosy dat mezi podnikovým IS a Autodesk Vault Professional. Z IS do Vaultu jsou přenášeny číselníky materiálů, polotovarů, nakupovaných dílů a dále jsou přenášeny stavy propojených procesů například žádanky o nakupované položky a změnové příkazy vznikající v IS. Opačným směrem z Vaultu do IS jsou přenášeny položky, kusovníky a odkazy na dokumentaci (3D modely, výkresy, …) uložené ve Vaultu. Přenosy dat probíhají plně automaticky na základě probíhajících procesů ve Vaultu a podnikovém IS. Například přenos kusovníku je spuštěn automaticky po schválení položky. Nová nakupovaná položka se přenese do Autodesk Vault Professional po jejím založení do podnikového IS.
Licencování: Multi user.
Stránka produktu: Be.Smart ERP Connector

Be.Smart SpareParts Catalogue (SPC)

Popis funkce a použití:

Brzy uvedeme novou verzi cloudové aplikace pro tvorbu interaktivních katalogů náhradních dílů, vycházející z dat 3D modelů z CAD a PDM aplikací Autodesku.
Licencování: Multi user.


Be.Smart ERP Picker

Popis funkce a použití:

Umožňuje konstruktérovi snadno doplnit popisné hodnoty obsažené v podnikovém IS do modelu. Ideálně pracuje spolu s ERP Connectorem. Tato aplikace (pro Inventor, s vazbou na Vault) vznikla na základě potřeby konstruktérů používat správné polotvary, hutní materiály či jiné nakupované položky, které jsou ve firmě aktuálně používané, zjišťovat aktuální skladové zásoby, dodací lhůty, jakost materiálu a další informace - a to již při návrhu, aby se tak předešlo nesrovnalostem při objednávání a zásadně se tak zrychlila výroba a tím i celá zakázka.
Licencování: Per user.
Stránka produktu: Be.Smart ERP Picker

ARKANCE Configurator

Popis funkce a použití:

S PDM systémem Vault částečně souvisí i aplikace Configurator. Pomáhá automatizovat opakující se úlohy při poptávkách, návrhu, dokumentaci a výrobě zákaznicky konfigurovaných variant výrobků. Významně zvyšuje parametričnost Autodesk Inventoru díky matematicko-logickým rozhodovacím funkcím a pravidlům. Napomáhá tak ke zrychlení celého procesu od poptávky po výrobu a dodávky a eliminuje neproduktivní činnosti.
Licencování: Per user.
Stránka produktu: ARKANCE Configurator

ARKANCE Vault Copy State & Date

Popis funkce:

Doplňková aplikace ARKANCE Copy State and Date je nadstavbou PDM aplikace Autodesk Vault Professional. Umožňuje vyplňování klíčových vlastností stavu dokumentu do již schválených dat.

Příklad použití:

Firma digitalizuje procesy spojené se vznikem a schvalováním dokumentů. Autor musí mít jistotu, že dokument schvalovatelé neupraví. Aplikace ARKANCE Copy State And Date je navázána na schvalovací proces Vaultu. Zapíše jména schvalovatelů do databáze i do dokumentu. Můžete tak mít na titulní straně Office dokumentu nebo na výkrese informace o schvalovatelích, a přitom je zaručeno, že obsah dokumentu není jinak změněn. S nasazením Be.Smart Publisher4VLT se následně automaticky vygenerují i PDF verze dokumentů, které informace o schvalovatelích také obsahují.
Licencování: Multi user.
Stránka produktu: Vault Copy State and Date

Postup nasazení: Aplikaci musí nastavit správce IT se vzdálenou podporou technika ARKANCE.


ARKANCE Vault AD Sync

Popis funkce a použití:

VaultADSync usnadňuje procesy údržby Vault uživatelů jejich automatickou synchronizací z uživatelské databáze Microsoft Active Directory. Většina změn uživatelských účtů tak proběhne zcela automaticky, bez potřeby ručního zásahu ve Vaultu.
Licencování: Multi user.

Stránka produktu: Vault ADsync


ARKANCE Vault Notify

Popis funkce a použití:

Doplňková aplikace Vault Notify (NotifyMe) je nadstavbou PDM aplikace Autodesk Vault umožňující rozesílat automatické e-mailové notifikace při změně stavu dokumentu či jiného objektu Vaultu. Sleduje stavy objektů soubor, položka, složka, změnový příkaz i uživatelský objekt.
Licencování: Multi user.
Stránka produktu: Vault Notify

ARKANCE Vault Grabber

Popis funkce:

Umožní uživatelům podnikových IS získat platnou dokumentaci přímo z prostředí Autodesk Vault Professional hromadně a bez potřeby licence Vaultu. ARKANCE Vault Grabber je možné integrovat do prostředí podnikového IS, přednastavit typické výstupy a tím ještě více zjednodušit práci uživatelů s technickou dokumentací. Podmínkou použití je mít implementován Be.Smart ERP Connector.

Příklad použití:

Autodesk Vault Professional spravuje technickou dokumentaci. Zde je vždy aktuální a platná verze 3D modelů, výkresů, ale i dalších technických dokumentů. Technickou dokumentaci potřebuje řada lidí ve firmě, kteří primárně pracují v podnikovém informačním systému a nemají licenci Vaultu. Například výroba potřebuje DXF rozviny plechů, nákup potřebuje PDF verze výkresů. Pro tyto uživatele je k dispozici nástroj ARKANCE Vault Grabber. Příkladem využití může být zadání subdodávky na výrobu plechových dílů. V prostředí podnikového IS vyberete položky, které budu předávat a Vault Grabber vám k nim připraví 3D modely ve formátu STEP a IGS, 2D výkresy ve formátu DWG a PDF a rozviny plechů ve formátu DXF. To vše najednou. Spolehlivě aktuální a platné dokumenty uloží do vašeho počítače do přednastavené lokální složky.
Licencování: Multi user.
Stránka produktu: Vault Grabber

Postup nasazení: Aplikaci musí nastavit správce IT se vzdálenou podporou technika ARKANCE.


ARKANCE Vault Reporter

Popis funkce a použití:

Doplněk Vault Reporter je jednoduchý nástroj pro rychlý export zákazníkem definovaných vlastností dle předpřipravené šablony z položkového kusovníku – názvy položek, jejich součty, spojovací materiál, požadavky na nákup atd. do tabulky Excelu, dokumentu Wordu nebo do PDF.
Licencování: Multi user.
Stránka produktu: Vault Reporter




Pokud byste ve vaší firmě uvítali zefektivnění práce pomocí některé z výše uvedených aplikací, nebo máte nápad na jinou, podobnou funkci, neváhejte se nám ozvat. Správa produktových dat a její provázání s ERP systémy je klíčovým prvkem vaší konstrukce a výroby a jakékoliv zefektivnění zde přináší rychlou návratnost. Vaultu dobře rozumíme. Viz ARKANCE - kontakt.

sobota 20. dubna 2024

Novinky Autodesk Vault 2025

Spolu s novou řadu návrhových produktů Autodesku vyšla i nová sada produktů pro správu dat - Autodesk Vault. V tomto článku se kromě Vaultu Professional podíváme i na novinky ve Vaultu Basic (který je součástí strojírenské konstrukční sady "Product Design & Manufacturing Collection").

Novinky Vault Basic

Kopírování Návrhu (Copy Design)

Kopírování návrhu je klíčovou funkčností Vaultu, doposud byla funkčnost mezi Vaultem Basic a Vaultem Professional diametrálně odlišná. Od této verze - 2025 dochází k nahrazení staré funkčnosti funkčností z Vaultu Professional. Tedy uživatelé Vaultu Basic získávají pokročilé funkce pro kopírování návrhu čímž jsou schopni produktivněji a efektivněji využívat stávající data pro jejich inovaci či varianty řešení. 

Novinky Vault Professional

Většina novinek je ale hlavně pro Vault Professional. podívejme se na ně standardně pohledy jednotlivých uživatelů. Autor (tvůrce dat), Správce (Správce celého systému) a Účastníci (uživatelé kteří do dat jen nahlížejí)

Autor

E-mail notifikace

Na e-mailové notifikace jsme byli doposud zvyklí z ECO (změnová řízení), nebo pomocí doplňku ARKANCE. V této verzi je možnost zasílat notifikační e-maily i v rámci standardního workflow, při změně stavu dokumentu či položky. Šablony pro notifikační e-maily jsou plně konfigurovatelné a dají se připravit různé pro různé uživatele a skupiny uživatelů či různé typy notifikací.
Jsme tak schopni v rámci implementace celého řešení doplnit i nezbytnou notifikaci pro klíčové změny stavu u důležitých typů dokumentace. Např. pro okamžitou informaci při kritické změně návrhu pro okamžité zastavení výroby staré verze návrhu a pod. 

Hledání dle kritérií

Velmi zajímavou funkcí je možnost nastavení filtru pro hledaný typ souboru. Kritéria hledání je možno nastavit na určitý typ souborů.


Správce

Vyšší úroveň zabezpečení hesel

Z důvodu stále většího důrazu na bezpečnost, byla do Vaultu přidána možnost pro vynucení pravidel na kvalitu hesla. 



Zálohování a obnovy

Vault pro správu konstrukčních dat používá stále více a více firem a je v něm stále více a více dat. Proto rostou i nároky na kvalitní nástroje pro zálohování a jejich obnovy. Již několik verzí jsou do Vaultu postupně tyto funkce doplňovány. Ve verzi 2025 najdeme opět sadu dalších možností a to možnost zálohovat pouze databázi Vaultu. Samostatně zálohovat knihovny Obsahového centra a samostatně databáze Vaultu. Při obnově je možné vybrat stávající úložiště či odložit Ověření úložiště. 
Přidané funkce výrazně zrychlí zálohování velkých databází a obrovských úložišť souborů. 



Centrální správa uživatelského prostředí

Na Správce Vaultu je stále častěji kladeno za úkol zajistit jednotnost prostředí pro všechny uživatele. Toto jsme jakožto implementátor celého řešení zajišťovali pomoci našich aplikací a nástrojů. Od verze 2025 je část těchto funkcí zajištěna přímo funkcemi Vaultu. Nově je možno centrálně řídit jednotné pohledy pro všechny uživatele. Nastavení zobrazení sloupců, uložených vyhledávání a zástupců.



Účastníci

Spolupracovníci, kteří potřebují efektivně přistupovat k datům uložených ve Vaultu bez nutnosti licence, využívají tzv "Tenkého klienta", tedy Vault spuštěný ve WEB prohlížeči. Jedná se o důležitý nástroj pro bezpapírovou dokumentaci a jeho funkčnost stále roste.  
Uživatelé mohou nyní snadněji procházet mezi pracovními prostory, je zachováno konzistentní chování při řazení dat s plným klientem a bylo doplněno zobrazení či skrytí panelu s poznámkami.

Výrazným způsobem došlo k rozšíření správy klienta. Je možné skrýt či zobrazit pracovní prostor souboru, položky a Změnového řízení, Nastavit pracovní prostor jako výchozí stránku a nahrát si vlastní logo.


Systémové požadavky

Autodesk Vault Server 2025 je určen pro Windows Server 2019 nebo 2022, verze Standard či Datacenter (pro Vault Basic postačí i Windows 10 nebo 11). Jako SQL server poslouží Microsoft SQL Server 2017 (CU31), Microsoft SQL Server 2019 (CU23) nebo Microsoft SQL Server 2022 (CU10), vždy ve verzi Standard nebo Enterprise (pro jednoserverové konfigurace i verze Express).

Další informace

Toť asi k hlavním novinkám Vaultu 2025. Než se rozhodnete upgradovat, kontaktujte nás, rádi poradíme. Správa dat není jen o přeinstalaci softwaru, je potřeba vždy ověřit správnou funkčnost - jak na straně klientů, tak na straně centrální, serverové. 
Vault Professional zefektivňuje správu dat celé firmy a je nutné k tomuto systému takto přistupovat. Jeho funkčnost výrazně posouváme pomocí našich aplikací pro automatizaci zpracování dat (např. Publisher4VLT) a jejich napojení na firemní systémy (ERP, TPV,..) - ERP Connektor či ERP Picker, či pokročilou bezpapírovou dokumentaci pomocí ERP Vieweru.
V nejbližší době uvedeme přehled našich klíčových aplikací, které výrazně zefektivňují správu dat pomocí Vaultu Professional.

A na závěr, nezapomeňte - jak s novinkaci Vaultu, tak s některými našimi aplikacemi vás seznámíme na našem online vysílání konference ARKANCE LIVE 2025 - registrujte se prosím. Účast je pro vás zdarma.



(CZ titulky)